زعفران:


زعفران به نام علمى Crocus sativus L. از خانواده زنبقیان می ‏باشد. ماتیو و برایتون تعداد گونه‏ هاى زعفران را 100 گونه ذکر کرده ‏اند. کتاب فلورا ایرانیکا از تعداد 8 گونه زعفران زینتى نام برده که با این ترتیب با احتساب زعفران مزروعى گونه‏ هاى شناسائى شده زعفران در ایران به 9گونه می ‏رسد.
کشت زعفران در گذشته‏ هاى دور، دربسیارى از مناطق فلات مرکزى ایران معمول بوده است. شهرت زعفران قم در قرنهاى قبل از اسلام حکایت از پیشینه کشت این گیاه درایران دارد. درحال حاضر منطقه عمده کشت زعفران به خراسان جنوبى که زمانى به قهستان شهرت داشته و امروزه شامل شهرستانهاى نهبندان، بیرجند، قاین، گناباد، فردوس و طبس می‏ شود، محدود گردیده است.
تعدادى از محققین خاستگاه زعفران را کشورهاى یونان، ایران و منطقه آسیاى صغیر(شامل‏ ترکیه امروزى) دانسته ومعتقدند که از طریق این کشورها کشت زعفران تا شمالی‏ترین نقاط هندوستان، و چین و نیز از طریق اعراب در قرن دهم میلادى به اسپانیا گسترش یافته است.
زعفران گیاهى است علفى، دائمى و درعین حال زینتى که از طریق پیاز تکثیر می‏شود، زیرا زعفران یک گیاه نازاى طبیعى می ‏باشد. پیاز زعفران در حکم ساقه زیر زمینى محسوب می‏ گردد که از این جهت در گیاه شناسى به بُنَه یا Corm موسوم است. پیاز زعفران مدور، سخت ، گوشتى و به رنگ سفید است که بر روى آنها تعداد زیادى جوانه‏ هاى رویشى دیده می ‏شود. گل زعفران اولین اندامی ‏است که بعد از اولین آبیارى پاییزه ظاهر می ‏گردد. پوشش گل از سه گلبرگ و سه کاسبرگ هم رنگ تشکیل شده است. پرچم‏ها سه عدد و بساک آنها به رنگ زرد می‏باشد.خامه گل، میله سفید و بلندى است که از روى تخمدان بیرون آمده و به سه کلاله قرمز عنابى به طول 2-4 سانتی‏متر ختم می‏ شود. قسمت مورد استفاده زعفران همین کلاله زعفران است. اگرچه همراه بودن خامه با کلاله از قیمت زعفران می‏ کاهد، لیکن اکثر افراد به منظور اطمینان از خلوص زعفران ترجیح می‏دهند از زعفران دسته‏اى که خامه به کلاله متصل است خریدارى نمایند. مدت برداشت گل در پاییز بین 2-3 هفته است و پس از آن دوران رشد سبزینه‏اى زعفران شروع می‏شود.
برگها معمولاً بعد از ظهور گل‏ها پدیدار می‏ گردند، مگر آنکه در آبیارى اول زعفران تعجیل شده باشد. در این صورت برگها جلوتر از گل‏ها ظاهر می‏شوند و در برداشت گل ایجاد مزاحمت می ‏نمایند. برگهاى هر پیاز که در داخل یک چمچه قرار دارند، بین 5-11 عدد می‏باشد. برگهاى زعفران کشیده و باریک و طول آنها در خاتمه مرحله رشد به 30-60 سانتی‏متر می‏رسد. برگهاى زعفران در اردیبهشت ماه خزان می‏کنند. با برداشت برگهاى خشک شده تا ظهور مجدد گل‏ها در اوایل پاییز در سطح مزارع زعفران آثار حیاتى جز رویش علف‏هاى هرز مشاهده نمی‏شود. طبعاً در این دوره کشاورزان باید به وجین علفهاى هرز اقدام کنند و نگذارند علف‏هاى هرز به بذر بنشینند و بذر خود را بر سطح خاک بریزند.
کلاله زعفران داراى رنگ، طعم، و عطر دلپذیرى است که هر یک از این ویژگى‏ها مربوط به یک دسته از مواد آلى شیمیایى است. به‏ طور خلاصه رنگ زعفران مربوط به تعداد زیادى از رنگ دانه ‏هاى محلول درآب شامل کروسین (Crocine)و کروستین (Crocetine) و نیز محلول در چربى شامل لیکوپن (Lycopene)و کاروتن (Carotene) می‏باشد. طعم تلخ مطبوع زعفران مربوط به ماده‏اى به نام پیکروکروسین (Picrocrocine)، و عطر زعفران مربوط به روغن‏هاى فرار آن مى‏باشد که این اسانسها بسادگى اکسیژن جذب نموده به مایع غلیظ و قهوه ‏اى رنگى به نام سافرانال تبدیل می ‏شوند.
زعفران علاوه بر مواد شیمیائى فوق‏ الذکر داراى ویتامین‏هاى B1 وB2 و مقادیرى از مواد معدنى است.
زعفران در بازارهاى ایران به صورت زعفران معمولى دسته ‏اى و زعفران سرقلم (سرریشه، یا سرگل، یا رشته‏ اى) و در بازارهاى جهانى بیشتر به صورت زعفران ساییده شده (پودر) و زعفران رشته ‏اى به فروش می‏رسد.
زعفران صرف نظر از مصارف غذائى در رنگ ‏آمیزى پارچه ‏هاى ابریشمى، در بزرگداشت مراسم مذهبى، و نیز به عنوان یک ماده داروئى در رفع بی ‏خوابی ‏هائى که منشأ تحریکات مغزى دارند و نیز در برونشیت‏هاى مزمن و بیماریهاى چشم و دفع سنگ کلیه غالباً توصیه شده، اما مستندات پزشکى کافى در این موارد وجود ندارد. اما نکته قابل توجه عبارت از آن است که از نظر میزان مصرف، دراندکس مواد رنگى آمریکا، محدودیتى براى مصرف زعفران در اغذیه و اشربه قائل نشده ‏اند.
آخرین اطلاعاتى که از مطالعه چندین مقاله علمى به دست آمده عبارت از آن است که ماده رنگى کروستین زعفران در مورد جلوگیرى از پیشرفت سرطان در حیوانات آزمایشگاهى بسیار مؤثر بوده است. برخى از محققین مدت دو سال ماده رنگى کروستین زعفران را به حیوانات آزمایشگاهى که قبلاً آنها را به سرطان مبتلا ساخته و سرطان مراحل توسعه خود را طى کرده تزریق نموده و مشاهده کرده ‏اند که کروستین توانسته است ظرف چند روز از رشد سلول‏هاى سرطانى جلوگیرى نماید. البته ضمن اینکه این مطلب، خبر بسیار مسرت‏ آمیزى می ‏باشد،تا در مورد انسان آزمایش نشود و جواب مطلوب به دست نیاید، نمی‏توان به توفیق این امر در مورد انسان اظهار نظر نمود.
نکته دیگرى که محققین عنوان نموده‏ اند عبارت از آن است که زعفران از سکته ‏هاى قلبى جلوگیرى می ‏نماید و نقش آن در این مورد جلوگیرى از لخته شدن خون می ‏باشد.

 دکتر پرویز جهانی

دكتر پرويز جهاني در اسفند١٣١٩ در سه قلعه متولد شد و تحصيلات ابتدائي را در سه قلعه و فردوس و دوره دبيرستان را در مشهد گذ راند. درسال ١٣٣٨ براي آدامه تحصيل عازم المان شد و پس إز أخذ فوق ليسانس مهندسي راه و ساختمان از دانشگاه اشتوتگارت به ايران بر گشت و ابتدا در یک شرکت مهندسی مشاور و سپس در شركت ذوب آهن اصفهان شروع بكار كرد. در سال ١٣٤٨ به هيئت علمي دانشگاه صنعتي شريف پيوست و درسا ل ١٣٥٢ برای ادامه تحصیل عازم لندن شد. وی در سال ١٣٥٥ پس إز أخذ دكتراي مهندسی سازه از امپریال کالج لندن  بدانشگاه بر گشت و مجددا بتدريس دروس مختلف در محاسبات ساختمان و پل سأزي پرداخت. در دانشگاه صنعتی شریف به دانشيارى و رياست دانشکده عمران رسيد. در سال ١٣٥٨ شركت مهندسي مشاور تاسيس نمود و همزمان با كار در دانشگاه پروژه هاي متعدد راه ، بندر و پل سأزي طراحي نمود. 

وي در سال ١٣٦٩ به كانا دا مهاجرت كرد و در شركت مهندسي مشاور به طراحي پروزه هاي پل و تونل سازي آدامه داد.

 وي إز سال ١٣٧٩ بعنوان مشاور وزارت راه امارت ابوظبي مشغول كار است. مدیریت طراحی و ساخت پل معروف شیخ زاید و تهیه استاندارد های طراحی و ساخت راه و پل امارت ابوظبی که برنده جوایزی شده اند از زمره کارهای اوست.

وی مقالات علمی متعددی در طراحی و ساخت پل نوشته و در مجلات و کنفرانسها ی علمی بین المللی عرضه نموده است.

دكتر پرويز جهاني دارای دو فرزند است. يكي پروين فوق ليسانس ساختمان و ديگري پويان فوق ليسانس كامپيوتر.  

 

دکترعلی حسامی سه قلعه

نام پدر:حسام الدیوان ، شادروان احمدحسامی

(از دیگر فرزندان حسام الدیوان می توان به قدرت الله ، نیازعلی،سرهنگ حسامی، عبدالله ، رحمان وشوکت اشاره کرد)  

تولد:1285شمسی در سه قلعه    فارغ التحصیل در رشته پزشکی:1313 شمسی همزمان با تاسیس دانشگاه تهران

عمده مسئولیت های اجرایی : در شهر مشهد                    وفات:آذرماه 1340شمسی

 

تولد:سه قلعه (1319)

فرزند:روانشاد غلامحسین خسروی

شغل:متخصص زنان،زایمان ونازایی

مهاجرت به آلمان جهت ادامه تحصیل و اقامت :1337

به دنبال دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران ازکلیه متخصصین ایرانی مقیم خارج از کشور (دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی - 1370) دکتر منوچهرخسروی نیز به اتفاق سایر متخصصین به ایران آمد و در نشست های هم اندیشی به منظور توسعه وپیشرفت ایران اسلامی شرکت کرد.

وی از همسر آلمانی خویش 4 فرزند دارد:

 - فرحناز(متخصص اوزون در موسسه هواشناسی دانشگاه استکهلم سوئد)

- خسرو پرویز(مستندساز)

- فریبا(معلم زبان انگلیسی و آلمانی)

- poldy(دانش آموخته تاریخ)

دکترمنوچهرخسروی در امور خیریه نیز دستی دارد. وی زمین خوابگاه دانش آموزی عشایری انصار ، زمین شهرداری وبخشی از زمین دبیرستان امام رضا (ع) سه قلعه - جمعا در حدود 5000مترمربع - را به عنوان وقف عام اهدا کرده است.

وی هم اکنون دوره باز نشستگی را درکشور آلمان سپری می کند و مردم سه قلعه در سال های اخیر شاهد حضور بیشتر وی در سه قلعه بوده اند.در حال تکمیل شدن....

   شهر سه قلعه  در شمال غربی استان بر پهنه ی  دشت وسیعی واقع شده ، که این دشت از کوهپایه های غربی ارتفاعات شمالی استان  با شیبی ملایم  به سمت نواحی کویری وگرم وخشک مرکز کشور امتداد دارد  . این شهر که مرکز بخش سه قلعه می باشد درطول جغرافیایی58درجه و 23دقیقه ی شرقی و عرض جغرافیایی 33درجه و 40دقیقه ی شمالی واقع گردیده و از سطح دریا به طور متوسط  1304 متر بلندتر است.

نزدیکترین نقطه ی شهری به آن سرایان در فاصله ی 24کیلومتری و با مرکز استان شهر بیرجند از مسیر سرایان 185 کیلومتر و از مسیر در حال احداث چاه طالب حدود120 کیلومتر فاصله دارد . همچنین فاصله ی این شهر تا مرکز کشور از مسیر بردسکن ، سبزوار ، شاهرود 990 کیلومتر است  .    نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه پیامک شهرداري : 50002040228378

تلفن شهرداری :05632893504-3502-3504  فکس 05632893501

پست الکترونیک :shahrdari3ghaleh@yahoo.com

آدرس : خراسان جنوبی شهرستان سرایان شهر سه قلعه بلوار معلم

کدپستی:97891144474

بازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید هفته0
بازدید ماه0
کل بازدید118585